Řekli jste si ano – a co teď. My Na Lisu zastáváme názor, že svatba je věc každého páru a jde primárně o to, aby se na ní ženichové a nevěsty cítili dobře, užili si ji a tomu přizpůsobili její program.
Chcete českou svatbu se vším všudy? Svatební tradice mají hluboké kořeny v naší historii. Nesou s sebou přechodový rituál, ochranu před zlými duchy, smutek z loučení s rodiči, svobodou, uvázání se ke dřině a odříkání. Některé jsou již překonané, vymizela jejich symbolika, jiné české folklorní zvyky se naopak stávají velmi oblíbenými. O mnohých ani nevíme. Ale máme pár tipů na ty svatební zvyklosti, které jsou fajn a kterým je lepší se zase vyhnout.
- Rýže – chceš to tu mít?
Házení rýže na novomanžele jako přání blahobytu, plodnosti je velmi oblíbené, i když na řadě svatebních míst to už nedovolují, protože se to těžko uklízí. Na Lisu jsme s tím ale v pohodě. Počítejte s tím, že nevěsta bez závoje bude mít vlasy plné rýže a oba ji budete nacházet ještě několik dní. Někdo dnes vyměňuje rýži na bublifuk, okvětní lístky. Je to na vás.
- Svatební koláčky
Koláčky se sice pečou před svatbou, ale nechceme je opomenout. Tradice pečení svatebních koláčků na sebe váže řadu protichůdných pověr. Pečivo bylo ale na svatbách především spojovováno s pověrečnými představami o zdraví, plodnosti, dobrém životě, štěstí. Dnes je to hlavně příležitost se sejít se svými blízkými, popovídat si a u toho společně připravit podle starého rodinného receptu koláčky, které potěší snad každého svatebčana.
- Házení kytice
Házení kytice holkám, klukům, komukoli, kdo se chce vdávat či ženit. Jsme pro. Je to jemný a hezký zvyk, který svatbu zpestří, všichni se shromáždí. Pokud si nevěsta chce kytici nechat, bývá běžné si nechat pro tuto příležitost uvázat kytici menší. V poslední době se uchytil zvyk nový – ke kytici se přivážou stužky, každou drží jeden člověk stojící v kroužku kolem nevěsty. Ta drží kytici a se zakrytýma očima postupně stužky přestřihává. Kdo bude mít v tomto případě do roka svatbu? Poslední člověk, kterému nevěsta stužku nepřestřihne.
- Věnčení a čepení
Oba tyto rituály v minulosti představovaly důležitou součást lidových svateb. Symbolizovaly životní změnu, přechod svobodné dívky ve vdanou ženu. Zelený věneček položený na spletené vlasy budoucí nevěsty, který ženy za zpěvu zdobí nejrůznějšími stužkami, a se kterým jde nevěsta na svatbu, značil lásku, nevinnost a čistotu nevěsty. Ze zeleného věnečku se v některých oblastech například staly zdobené čelenky aj. Čepení probíhá většinou odpoledne či večer po složení manželského slibu. Během čepení se za svitu svíček a zpívání rozplétají sepnuté vlasy a upravují pro nasazení čepce, pak představuje rituál spojený se svatební nocí, věrností a plozením. Nevěsty ho dnes zařazují, i když nemají zcela tradiční lidovou svatbu. A tak se z Moravy a Slovenska tento zvyk dostává i do Čech. Doba se sice změnila, spojit svatbu výrazněji s nějakým přechodovým rituálem má své kouzlo. Zpívání v ženském kruhu, vázání stužek i nasazování čepce je zážitek pro všechny. V moderních svatbách není nutné dodržovat všechny staré postupy. Stačí, když se jich vaše blízké ženy naučí pár příhodných písní. Tradiční čepec můžete nahradit třeba šátkem. A zpívat nakonec mohou všichni.
- Rituály, kterým bychom se vyhnuli
A jaký rituál pro muže? Chomout kolem krku jako symbol ztracené svobody. Uvázání vězeňské koule u nohy, která má symbolizovat hříchy z mládí, ze kterých ho má nevěsta vysvobodit… Řada lidí má tyto žerty rádo, je to každého věc. Dnešní doba podle nás ale přináší i jiné pohledy na vztahy. Dá se to ale udělat i hezky: Byli jsme například u toho, když si ženich nechal matkou ostříhat na svatbě své dlouhé vlasy, protože si chtěl také něčím rituálně projít.
Rozbíjení talíře jako symbol štěstí, jezení polívky děravou lžící – jako symbol budoucí vzájemné nutné spolupráce, který ukazuje manželství jako tvrdou práci. Navíc lidé často nevědí, kdo má co držet a dělat, musíte mít bryndák a stejně se ušpiníte. Jakékoli tradice říkající, že „manželství je vlastně nanic“, dřina, smutek jsou překonané a na svatbách prostě být nemusí. Doporučujeme se jim vyhnout.
Únos nevěsty. Velké téma. Několikrát jsme viděli, že se to hodně nepovedlo. Ženich a nevěsta se ztratili na celé odpoledne, nikdo o nich nic nevěděl, oba se vrátili namol aj. Raději nedoporučujeme. Svatba je mimo jiné od toho, abyste ji strávili se svými blízkými.
Udělejte si to zkrátka hezký. Vyberte si na svou svatbu zvyky v takové podobě, která symbolizuje to dobré ve vašem vztahu. Že se máte rádi, že spolu chcete být a že toto rozhodnutí chcete s ostatními oslavit.